Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Zamek w Chaumont, Francja

Dodano dnia 22-08-2008 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Zamek w Chaumont (fr. Château de Chaumont) – zamek w miejscowości Chaumont-sur-Loire weFrancji, położony w departamencie Loir-et-Cher. Zaliczany do Zamków nad Loarą.

Oryginalnie zamek został zbudowany X wieku przez w Odona II, władcę Blois w celu ochrony miasta Blois przed atakami z zewnątrz.

W 1465 roku zamek został spalony na rozkaz króla Francji, Ludwika XI Walezjusza. Zamek został odbudowany w latach 1465-1475 przez hrabiego Charlesa I d'Amboise a następnie w latach 1498-1510 przez jego syna hrabiego Charlesa II d'Amboise.

W 1560 roku Zamek w Chaumont wszedł w posiadanie Katarzyny Medycejskiej. Posiadłość zamku Karolina otrzymała rok po śmierci swoje męża króla Francji, Henryka II Walezjusza. W ciągu następnych lat zamek stał miejscem licznych spotkań Karoliny z jej osobistym doradcą Nostradamusem. W zamku przez krótki okres mieszkała Diana de Poitiers, faworyta Henryka II. Została zmuszona przez Katarzynę Medycejską do zmiany zamku z dawnego Château de Chenonceau na Château de Chaumont.

W 1750 roku zamek został przejęty przez Jacques-Donatien Le Raya który wykupił zamek jako swoją letnią rezydencję położona niedaleko jego fabryki garnków. Le Ray był miłośnikiem Ameryki oraz zwolennikiem rewolucji amerykańskiej. Jego gośćmi na zamku byli liczni członkowie armii rewolucyjnej w tym m.in Benjamin Franklin.

Po śmierci Le Reya zamek kilka razy zmieniał swojego właściciela. W 1810 roku zamek zakupiła Madame de Stael po czy sprzedała posiadłość zamkową Marie-Charlotte Say która włada posiadłością aż do 1875 roku. W następny roku de Steal poślubiła księcia Broglie który wykupił zamek. Broglie był właścicielem zamku do roku 1938 kiedy zamek w Chaumont przeszedł w ręce rządu francuskiego.

Obecnie zamek posiada status muzeum oraz jest miejscem odbywania się Wielkiego Festiwalu który trwa od czerwca aż do października wówczas do zamku zjeżają się projektanci ogrodów zamkowych którzy rywalizują między sobą o zwycięstwo w zawodach na najlepszy projekt ogrodu w stylu angielskim.

Więcej - zobacz opis po angielsku: The Château de Chaumont, France

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: ixlopLeave a Reply

info