Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Zespół zamkowy w Mirze, Białoruś

Dodano dnia 10-03-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Zespół zamkowy w Mirze (biał. Мі́рскі за́мак) , usytuowany jest w pobliżu miasta Mir. W 2000 r. został zapisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Budowa zamku rozpoczęła się w końcu XV wieku, w stylu gotyckim a została zakończona przez księcia Jerzego Illinicza w początkach XVI wieku. Około 1586 r. mirski zamek przeszedł w ręce książąt Radziwiłłów, którzy przebudowali go w stylu renesansowym. Wzdłuż wschodnich i północnych ścian zamku powstał pałac. Gipsowe fasady zostały udekorowane wapiennymi portalami, płytami, balkonami i gankami. Forteca była niszczona przez Szwedów w 1655 i 1706 r. Odbudowana stała się rezydencją m.in. wojewody wileńskiego Karola Stanisława Radziwiłła, który znany był z wystawnych uczt. W epoce napoleońskiej zamek został opuszczony i częściowo zniszczony. W końcu XIX wieku budowla została ponownie odnowiona i zamieszkała. W 1813 r. po śmierci Dominika Radziwiłła zamek został przekazany jego córce Stefanii i jej mężowi Ludwiga zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg, a następnie w ręce ich córki Marii, która poślubiła księcia Chlodwiga Hohenloche-Schillingfurst. Ich syn Maurice Hohenloche-Schillingfurst sprzedał zamek w 1895 r. Mikołajowi Świętopełkowi-Mirskiemu, herbu Białynia. Syn Mikołaja Michał Świętopełk-Mirski rozpoczął przebudowę zgodnie z planami Teodora Bursze. Rodzina Świętopełków-Mirskich miała w posiadaniu zespół obiektów do 1939 r.

Zamek stanowi mieszankę wielu stylów architektonicznych, gdyż został ozdobiony także licznymi elementami stylu barokowego. Obszar otaczający zamek został zaadaptowany jako park. Obecna forma całego kompleksu jest obrazem burzliwej historii Białorusi.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: Gh0st

Więcej zdjęć:Leave a Reply

info